Se afișează postările cu eticheta organizare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta organizare. Afișați toate postările

duminică, 21 iunie 2015

Agenda mea

Bună tuturor! Am lipsit o perioadă de timp, însă dacă timpul îmi va permite vreau să încep postările regulate și pe blog. După cum puteți vedea în titlu am decis să vă arăt cum îmi planific timpul pe agendă și cum îmi decorez agenda. Sunt la început cu decoratul, dar  la planficat și făcut liste sunt expertă. În primul rând sunt acel gen de om cu memorie vizuală care știe exact locul în care e notat un lucru și dintotdeauna am avut o pasiune pt agende și scrisul de mâna. Mai cred că atunci când îți faci liste de dorințe, wishlisturi, reușești  să obții lucrul respectiv și că  dacă îți planifici săptămana ești mult mai impulsionat să faci lucrurile pe care le-ai notat, decât dacă nu le notai. Am început să fac și scrapbooking pe unele pagini și spre surprinderea mea nu-mi consumă mult timp, ci chiar mă relaxează.

 Agenda mea e de la Campus, nu știu dacă se mai găsește având în vedere că o am de 10 ani cred. Pe prima pagină am un card cu stickere de la Lidl și câteva ștrasuri aplicate plus un card cu YouTube pe care l-am păstrat de la un workshop la Google. 


Pe următoarea pagină am primul meu colaj cu temă travel, fiindcă găsesc foarte inspirațional acest subiect și are câteva poze din Veneția pe care am vizitat-o de curând și Parisul care e pe lista de dorințe.


Așa cum v-am spus, agenda mea conține foarte multe liste, fie ca sunt cu obiecte pe care vreau să le cumpăr în curând, fie cu ținte pe diferite termene sau teme și subiecte pt videouri.








De asemenea, îmi place ideea de a porni luna cu o tema decorată :


Am încercat mai multe moduri de a-mi organiza săptămana și în funcție de cât e de aglomerată pot face fie o listă mică precum veți vedea în prima poză fie o planificare detaliată cum veți vedea în a doua poză: 




Agenda are în spate un buzunar în care îmi țin câteva stickere și un șablon pe care îl folosesc ca rigla.


Un ultim lucru pe care îl am în agendă este calendarul feminin care mă ajută să țin cont de problemele feminine și îl consider foarte util.


Atunci când plec de acasă port cu mine și un penar în care țin o foarfecă și markere dar și 2 tipuri de benzi decorative: washi și bandă textilă și câteva stickere.


Dacă vreți să vedeți și accesoriile pe care le folosesc pt a-mi decora agenda, lăsați-mi în comentarii și voi face și acest gen de postare.

Aș vrea să mai adaug faptul că decorarea agendei nu mi se pare că îmi consuma timp, pt că fac asta de obicei duminica și apoi, mă ajută foarte mult să fiu productivă în timpul săptămânii și chiar să fiu entuziasmată de săptămana în care intru. 

Aștept părerea voastră ! Xoxo 







miercuri, 28 ianuarie 2015

Cum mi-am organizat colectia de machiaj 2015

Buna tuturor! Exista o traditie deja, ca la sfarsitul lunii ianuarie sa fac colectia mea de machiaj. De data aceasta am ales sa nu mai fac un video de  20 de minute in care sa iau fiecare produs in parte, ci sa va arat in mare cam ce contine, iar ulterior, daca sunteti interesate de un gen anume de produse sa fac un video separat in care sa va arat swatchuri si sa va vorbesc pe larg.
In cazul in care nu ati vazut inca videoul, vi-l las mai jos:




Am ales sa va arat aici cum mi-am organizat colectia, pentru ca nu s-a schimbat foarte mult. Cutiile roz sunt de la mai vechea cutiuta de frumusete Pink box, recicland astfel niste cutiute pe care le detineam deja. Veti observa ca fara cateva exceptii, m-am folosit de ce aveam prin casa pentru ca imi place sa reciclez.


Locul in care am decis sa-mi pun bazele si rujurile preferate este format din 3 cutii, una Pink box, una de la o jucarie de-a lui Mihai pe care am imbracat-o intr-o hartie roz pal si o cutiuta in care am pus corectoarele si celelalte rujuri tip creion.


Pentru a-mi tine dischetele ferite de praf si totusi la indemana, am ales sa reciclez o lumanare Village Candle pe care am lipit cu pistolul o figurina cu porumbei, nu inainte de a orna cu lipici capacul si a presara putin sclipici.


Pentru a putea gasi pensulele de ochi mai usor, avand in vedere ca am cateva, am ales sa folosesc o cutie de la bomboanele Rafaello pe care am taiat-o la inaltimea dorita de mine si am imbracat-o in hartie colorata lucioasa si am umplut-o cu orez. De asemenea, pe tavita de la bomboanele Ferrero Rocher, mai am 3 pahare de la Ikea in care tin pensulele de fata, rimelurile si creioanele. Pentru a-mi pune cateva betisoare de bumbac la indemana am ales sa reciclez o lumanare Yankee Candle.


In sertar m-am folosit de ambalaje transparente de la fructe sau biscuiti, cum puteti vedea in cazul blushurilor, dar si de niste organizatoare pe care le-am cumparat din Penny si care merg pe culoarea roz fuchsia. De fapt, de la acele organizatoare mi-a si venit ideea de a merge pe aceasta culoare cu toata colectia. In plus, rujurile stau frumos afisate pe suportul de la Jumbo.


Sper ca v-a ajutat modul meu de organizare! xo